Platono akademija

Platòno akadèmija (Platōnos Akadēmeia), filosofinė mokykla; manoma, neformali filosofų ir mokslininkų draugija. Apie 387–385 pr. Kr. įkūrė Platonas Atėnų priemiestyje, už Dipilo vartų, šalia herojui Akademui skirtos giraitės ir gimnasijo (iš čia pavadinimas). Platono akademiją galima laikyti šiuolaikinės aukštosios mokyklos ir mokslinių tyrimų centro provaizdžiu: joje iš viso graikų pasaulio Platono sukviesti iškiliausi įvairiausių sričių žinovai (matematikas Teaitetas Atėnietis, astronomas Eudoksas Knidietis ir kiti) sėkmingai bendradarbiaudami plėtojo mokslo ir filosofijos teorijas. Platono akademija garsėjo akademine laisve, net Platonui skirtą kritiką toleruojančia demokratine dvasia, t. p. griežta asketiška dienotvarke. Akademijoje klausyti paskaitų galėjo ir moterys.